wrapper

Son Dakika

Çarşamba, 29 Şubat 2012 13:43

Beta Parçacığı

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Radyoaktif bozunma esnasında bir çekirdekten yayılan, protonun kütlesinin 1/1837 oranında kütleye sahip yüklü bir parçacıktır. 

Çekirdekteki enerji fazlalığı çekirdek civarında, E = mc2 eşitliğiyle açıklanabilen, bir kütle oluşturur. Bu kütle çekirdekteki fazla yükü alır ve dışarıya bir beta ışını olarak çıkar. Bunlar pozitif veya negatif yüklü elektronlardır. Pozitif yüklü elektronlar “β+” ile, negatif yüklü iyonlar ise ““β-” işaretiyle sembolize edilirler. Çekirdekteki enerji fazlalığı proton fazlalığından meydana geliyorsa β+, nötron fazlalığından meydana geliyorsa β-  çıkar. 

Büyük miktarlarda beta radyasyonuna maruz kalınması sonucunda deri yanıkları (eritema) oluşabilir. Beta yayıncılar vücut içine girdiklerinde zararlı olabilirler. 

Beta parçacıkları da alfa parçacıkları gibi belli bir yük ve kütleye sahip olduklarından madde içerisinden geçerken yolları üzerinde iyonlaşmaya sebep olurlar. Ancak bu iyonlaşma, alfa parçacıklarının oluşturduğu iyonlaşmadan daha azdır. Çünkü bu parçacıklar alfa parçacıklarına göre daha hafif ve yüz kere daha giricidirler. Yine de bunlardan korunmak için ince alüminyum levhadan yapılmış bir zırh malzemesi yeterlidir.

Okunma 4033 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 18 Mart 2015 13:58
Bu kategoriden diğerleri: « Biyolojik Yarı-Ömür Becquerel (Bq) »